Tárgyfelvétel, félévkezdés

Most pedig akkor jöjjön az első igazi egyetemi post! Itt nagy izgalmak és kalandos beszámolók nem várhatóak, leginkább az olvasson tovább, akit érdekel, hogy milyen Ausztriában tanulni.

Ahogy már korábban írtam itt a neptun-t KUSSS-nak hívják (ezt tessék megjegyezni, különben nem fog tudni követni a Kedves Olvasó!), amin keresztül február 25-ig zajlott a tárgyfelvétel (azaz a KUSSS-Hauptanmeldezeitraum). Viszont itt még utána következett egy hivatalosan 1 hétig tartó szakasz, ahol véglegesítették, hogy ki milyen tárgyra mehet (Zuteilung németül...), de a mi karunk (a TNF - azaz a Technisch-Naturwissenschaftliche Fakultät) annyira coolul csinálta a dolgot, hogy kb. 2 nap alatt megvolt az eredmény. Vannak tárgyak, ahol egyszerűen csak a jelentkezés sorrendjét nézik, viszont van, ahol bizonyos tárgyak elvégzése előrébb tudja sorolni az embert a sorban. Ha nem sikerül bejutni egy tárgyra, akkor szintén kapunk plusz pontot, amivel a következő félévben már nagyobb prioritással indulunk és szintén előrébb kerülünk.

Nekem szerencsére erre nem kellett figyelnem, mert Software Engineering MSc-n bőven van hely, amit akartam azt fel tudtam venni. Tapasztalatom szerint aki itt MSc-zik és mérnök vagy valami természettudományos dolgot tanul, annak bőven lesz helye, leginkább a gazdasági  és bölcsész szakok vannak túltelítve.

Végül a következő tárgyakat sikerült felvenni:

  • Knowledge-centered Systems - német
  • Software-Prozesse und -Werkzeuge - angol (ezt igazából "Software Processes and Tools"-nak hívják, nem értem miért van németül a KUSSS-ban)
  • Testen von Softwaresystemen - német
  • Secure Code - angol
  • Kryptographie - német
  • Parallel Computing - angol
  • Mobile Computing - angol
  • Netzwerk-Management - német

Mivel folyton kérdezik, hogy lehet -e itt angolul tanulni odaírtam, hogy melyik tárgy milyen nyelven van. A tervek szerint szeptembertől változni fog a curriculum, a szakot átnevezik Computer Science-re és minden tárgy angolul lesz, legalábbis a kötelezők biztosan és csak a választhatók között lehet majd németet találni (bár itt a legtöbb az én témámban már most is angolul van). Akik már beiratkoztak (azaz én is) választhatnak, hogy maradnak -e a mostani tantervben, vagy átvándorolnak a másikba. Szóval amint látható, aki IT-t tanul, annak annyira nem fontos németül tudnia.

A "német" egyébként senkit ne tévesszen meg, itt szó nincs Hochdeutsch-ról, azt itt nem kell tudni, mert bizony brutál osztrák dialektben tolták az eddigi előadásokat! Az a hatalmas szerencsém, hogy már 10 hónapja dolgozom együtt 5 osztrákkal, így mostanra egészen jól értem az osztrákot is. Ízelítőként ajánlanám ezt a videót:

https://www.youtube.com/watch?v=j4BK-yuuPOk

 (ÖH választási beszélgetés, nem az a lényeg, de mást nem találtam...ha valaki ezt érti, akkor érteni fogja az előadásokat is, különben nem). Mondjuk bölcsész előadásokon lehet, hogy figyelnek rá a profok, hogy Hochdeutsch-ban beszéljenek, de az én szakomon úgy néz ki ez nem menő. Annyira azért nem zavar, ennyi idő alatt már hozzászoktam az osztrák nyelvhez.

A tárgyaim többsége KV azaz Kombinierte Lehrveranstaltung, ami annyit jelent, hogy nem csak sima előadás van, hanem mellé jár valami kis gyakorlat is. A különbség a magyarországi előadás+gyakorlat kombóhoz képest itt az, hogy KV esetében a gyakorlat beépül az előadásba és az előadó tartja az előadás után (vagy igazából akkor, amikor épp gondolja), szóval nem kell átvándorolni valami külön terembe emiatt. Persze vannak olyan tárgyak, ahol hivatalosan is külön előadás és gyakorlat van, de ilyenkor ezeket külön kell felvenni a KUSSS-ban és gyakorlatilag egymástól független tárgyaknak számítanak. Ilyen viszont az én szakomon nem divat, leginkább előadás (Vorlesung) és KV van.

Ami hatalmas pozitívum a magyarországi egyetemhez képest az az, hogy itt iszonyat nagy presztízst jelent az iparban szerzett tapasztalat. Rengeteg itteni prof dolgozott nagy cégeknek, pl. van aki a Boeing-nál csinált szoftvert a repülőkhöz és van aki az IBM-nek kutatott. Egyébként a hallgatók többsége az én szakomon MSc alatt már dolgozik, amit itt az egyetemen teljesen elfogadnak és próbálják is támogatni ezt a dolgot. Ez a gyakorlatban leginkább azt jelenti, hogy ha van a cégnél valami aktuális téma, ami egy tárgyba beleillik (mondjuk beadandóként, vagy valami kisebb projectként) akkor azt amennyire csak lehet, támogatják a tanárok is.

A Profok többsége osztrák, de azért sok külföldi is akad, pl. a mobile computing-ot egy arab tartja. A német előadásokon szinte csak osztrákok vannak, viszont az angolokon teljesen vegyes a hallgatóság, rengeteg a külföldi, sok ázsiai és indiai van, illetve elvétve pár amerikait is látni. Emellett persze sokan jövünk Kelet-Európából, de minket elég nehéz megkülönböztetni az osztrákoktól, amíg nem kérdezik, hogy mi a nevünk addig bennszülötteknek tudunk látszani.

Az egész egyetem egy hatalmas campusból áll, az összes épület egymás mellett van. Az előző években kezdték el építeni a Science Parkot, ami gyakorlatilag az eddigi campus kibővítése és leginkább a TNF-hez tartozó tanszékek kerültek ide. Nekem is itt van a legtöbb órám, aminek nagyon örülök, mert elképesztően jól néz ki a hely. Ízelítőként néhány sajtófotó:

Tervezek külön postot a campusról, ott majd kicsit részletesebben mesélek az épületekről.

lg

Gergö

Tags: Egyetem Ausztriában, Linz, Személyes

Add a Comment